Ülkemizde "Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi" uygulamaları,  uluslararası geçerliliği olan sertifika programlarına katılmış ve başarılı olmuş fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır ve başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedavinin alanı sadece lenfödemle de sınırlı değildir. Posttravmatik ödem, venöz yetmezlikler, lipödem (selülit benzeri bir görüntüsü olduğundan  çoğu zaman selülitle karıştırılır), kökeni romatizma olan ödem,  mensturasyon döngüsüne bağlı oluşan ödem, kafatası travmaları ve diş problemlerinde oluşan ödem vb... çeşitleri tedavi sahasına girer. Yapılan çalışmalarda lenfdrenaj masajının fibromyalgia gibi iskelet ve kas sistemi problemlerinde diğer tedavilere oranla daha başarılı olduğu görülmüştür.


"Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi" üç aşamalıdır, lenf drenajını sağlayacak boşaltıcı fizyoterapi uygulaması sonrasında özel üretilen bandajla ödem kontrol altına alınır ve bölgedeki sıvı tamamen boşalıncaya kadar uygulamaya devam edilir. Sıvı kalmayınca özel dikilen bir çorap önerilir ve bu uygulamalar sayesinde ödem tamamen ortadan kaldırılır ve kişi günlük yaşamına hiçbir engel hissetmeden rahatça devam eder. Burada "sıvı" su demek değildir, lenf yollarıyla taşınan sıvı içerisinde protein gibi büyük moleküller vardır. Bu moleküller daha fazla su birikmesine sebep olur. yapılan yanlış masaj teknikleriyle sadece su uzaklaştırılabilir ya da cerrahi uygulamalarla sağlıklı lenf yollarına zarar verilir. Bizimse tedavi sırasında suya ve sağlıklı lenf yollarına ihtiyacımız vardır; çünkü uygulanan özel boşaltım yönteminde bölgedeki proteinleri uzaklaştırmak için o bölgedeki lenf yollarını ve suyu kullanırız. Bu şekilde bağ dokusunu inceltiriz bu sayede hasta daha sağlıklı bir cilt görüntüsüne sahip olur.


Ülkemizde sertifikalı lenfödem terapistleri arttıkça, lenfödem hastalarının tedavi umutları da artmaktadır. Lenfödem teşhisi konmuş bir kişinin spor yapması, bisiklete binmesi, örgü örmesi kısacası günlük yaşam aktivitelerinde engellerin önünden kalkması doğru bir tedaviyle mümkündür. Doktorunuza size lenfödem terapisi sertifikası almış bir fizyoterapist önermesi için mutlaka danışın.

Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi

Ödem Tedavisi
Refleksoloji
Sertifikalar
Doğal Doğum

Egzersiz

Hakkımda
Lenfödem
Kompleks Boşaltıcı
Fizyoterapi

LENFÖDEM

TEDAVİSİ

Kompleks boşaltıcı fizyoterapi

ve kompresyon tedavisi ile

Lenfödem hastalığının tedavi edildiğini ve

yaşam kalitenizin arttırılabilir olduğunu

biliyor muydunuz?

Lenfodem.html
Refleksoloji.html
Egzersiz.html
Sertifikalar.html
Dogal_Dogum.html
Aycaaklar.html
Lenfodem.html
iletisim.html
İletişimiletisim.html
0532  770 1256iletisim.html