Son zamanlarda yapılan araştırmalarda düzenli olarak uygulanan ve seviyeye uygun planlanmış egzersizin, bulaşıcı olmayan hastalıklara (kanser, diabet, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar ve kalp hastalıkları) yakanlanma riskini azalttığı ve yakalandıktan sonra iyileşmeyi hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Bu hastalıkları önlemek için yapılan egzersizin tipi, şiddeti ve süresinin kişiye uygun olarak belirlenmesi önem taşımaktadır.

Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam kandaki hormonların gerektiği gibi salınamamasına ve kilo alınmasına sebep olur. Özellikle yaşla birlikte alınan kilolar kadında ve erkekte bel bölgesine simit şeklinde yerleşir. İşte bu yağlanma kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Dışarıdan kilo fazlası olarak görünen değişiklik vücudumuzun içinde de bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. En önemli değişiklik dokularda harabiyete sebep olan ve onları savunmasız bırakan serbest radikallerin salınımındaki artıştır.


Bağışıklık sistemi bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı bizi savunmaktadır. Ancak vücudumuzu olumsuz olarak etkileyen hareketsiz yaşam en başta bağışıklık sistemini etkilemektedir. Vücudumuzda gelişen aşırı hücre çoğalmaları gibi birçok unsur ile mücadele eden bu sistem  artık fonksiyonunu kaybetmeye başlar ve hastalıklar ortaya çıkar. Hergün yapılan kişiye özel planlanmış egzersiz ile bağışıklık sistemini koruyacak sağlıklı hormonlar salgılanır.

   

Hareketsizliğe ve yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen hormon salınımındaki dengesizlikler bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Ancak burada egzersiz olarak belirtilen kesinlikle egzersiz salonlarında vücud geliştirmek ya da ağırlık kaldırmak gibi yöntemler değildir. Hatta bu tür egzersizlerden bilakis kaçınmak gerekir.


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ismindeki Fizyoterapi sağlıklı yaşamla ve egzersizle ilgilidir.  Fizyoterapist sizin için en uygun egzersizi ve fiziksel aktiviteyi ayarlamak konusunda uzmanlaşmıştır. Günümüzde beden eğitimi öğretmenlerinin ya da diyetisyenlerin  hazırladığı egzersiz programlarıyla hastalar mağdur olmakta ve mevcut hastalıklarının üzerine bir de bel boyun ağrılarıyla karşılaşmaktadır. Güvenli egzersiz ve sağlıklı bir yaşam için lütfen fizyoterapistinize hastalanmadan önce danışın.


Referanslar:

1) Nam et al., Effect of obesity on total and free insulin-like growth factor, and their relationship to IGF-binding protein, insulin, and growth hormone. Int J Obes Relat Metab Disord. 1997;21:355-359

2) Dorothy W. Pekmezi and Wendy Demark-Wahnefried., Updated Evidence in Support of Diet and Exercise Interventions in Cancer Survivors. Acta Oncol. 2011 February: 50(2): 167–178.

Kanser, Diabet,

Hipertansiyon ve Kalp Hastalıkları Önlenebilir Hastalıklardır.

Ödem Tedavisi
Refleksoloji
Sertifikalar
Doğal Doğum

Egzersiz

Hakkımda

EGZERSİZ

TEDAVİSİ

Düzenli egzersiz sayesinde,

Kanser hastalıklarının önlenebildiğini ve

yaşam kalitenizin arttırılabilir olduğunu

biliyor muydunuz?

Dogal_Dogum.html
Lenfodem.html
Refleksoloji.html
Sertifikalar.html
Aycaaklar.html
iletisim.html
İletişimiletisim.html
0532  770 1256iletisim.html