Doğal Doğum Nedir?

Günümüzde doğum fizyolojik bir süreç olmaktan çıkarılmış ve doğumun nasıl gerçekleşeceği annenin ve doktorun kişisel tercihlerine göre belirlenmeye başlanmıştır. Gerek anne adaylarının doğum ile ilgili yerleştirilmiş korkuları, gerekse sağlık sisteminin işleyişindeki sorunlar  sezaryen ve benzeri müdahelelerin doğum sırasında uygulanmasını arttırmıştır. Türkiye’de kırsal kesimlerde sezaryen ile doğum oranı %24 iken büyük şehirlerde bu oran %60’lara çıkmaktadır(www.tuik.gov.tr). Oysa Dünya Sağlık Örgütü (WHO), istatistiklere göre, kabul edilebilir sezaryen oranını  %15 olarak belirlemiştir.


Doğum yüzyıllardır gerçekleşen ve herhangi bir tıbbi müdahele olmasa da gerçekleşecek olan fizyolojik bir olaydır. Modern tıptaki gelişmeler her ne kadar kontrolün sağlık elemanlarında olduğu hissini yaratsa da  doğumu başlatan hormonları tetikleyen mekanizmalar ve doğal sürecin bozulması halinde verilebilecek zararlar hala bilinmemektedir. Buna rağmen doğuma gelen gebelere doğal süreci bozan planlı sezaryenler ve rutin müdahaleler (kateterler, epizyotomi ve indüksiyon, vs) hastane kapsından girer girmez uygulanmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı doğumdan önce anne ve babanın bebeklerini karşılamaya hazırlık eğitimleri çok önem taşımaktadır. Doğum sırasında uygulanan ilaç ve benzeri müdahaleleri bir rutin olmaktan çıkartmak ve sezaryen oranlarını düşürmek gebelerin eğitimiyle mümkündür.

Ödem Tedavisi
Refleksoloji
Sertifikalar
Doğal Doğum

Egzersiz

Hakkımda

Marie F. Mongan çağdaş yaşam koşullarının kadınlarda doğum kaygılarını arttırdığını ve gebelere anlatılan negatif hikayelerin ya da televizyonlarda doğumun ağrılı bir süreç olarak işlenmesinin doğumun korkulması gereken bir durum olarak algılanmasına sebep olduğunu düşünmektedir. Marie F. Mongan’ın doğum yaptığı yıllarda gebeler ellerinden yatağa bağlanıp eter hunisiyle eter verildikten sonra bebeklerini dünyaya getirirlerdi. Anne ile bebek ancak doğumdan saatler sonra bir araya gelirdi. Bir hipnoterapist olan Mongan kendi çocuklarının doğumunda uyuşturulmak istemedi ancak ilk iki çocuğunu doğururken, her şey yolunda gitmesine rağmen, hastane ekibinin ısrarı üzerine eter verildi. Bunun üzerine üçüncü çocuğuna hamile kaldığında doktoruna tüm bu rutin protokolleri tercih etmediğini anlatıp ve eşininde yanında bulunduğu nazik bir doğum tecrübe etmek istediğini belirtti ve hayal ettiği doğumu bu sayede gerçekleştirebildi.


M.F. Mongan’ın kendi doğum tecrübelerinden sonra geliştirdiği Hypnobirthing® eğitimlerinde  anne ve baba adaylarına doğum ve doğuma hazırlık sırasında kullanabilecekleri çeşitli gevşeme ve nefes teknikleri öğretilir.  Gevşemeler sırasında verilen yönergelerle kişinin bilinç ve bilinçaltı korkularından arınması sağlanır.   Doğumu kolaylaştıracak doğum pozisyonlarının öğretildiği eğitimlerde gebenin aktif olarak doğuma ve doğumla ilgili kararlara katılması istenir. Doğum destekçisi olarak eğitilen babalarda doğum sırasında annenin yanında olup öğrendikleri masaj ve gevşeme teknikleriyle doğum sürecine destek olurlar. Bebekle ten tene temasın önemi yine bu eğitimler sırasında anlatılır.


Hypnobirthing® enstitüsünden eğitim almış eğitmenler tarafından dünyanın birçok ülkesinde doğuma hazırlık eğitimleri verilmektedir. 2.5 saatlik derslerden oluşan ve 5 hafta süren eğitimlerde olumsuz davranış ve deneyimler olumlularla değitirilmeye çalışılır. Böylelikle gebelerin doğum sırasında gevşemesi ve rahat olması sağlanır ki bu durum bebeğin kanaldan kolayca geçmesi için önemlidir. Gebelik ve doğum fizyolojik seyrine bırakılırsa son derece keyiflidir.


Bebeğiniz dünyaya ne koşulda gelmek istediğine kendi karar vermelidir ve bu onun en tabii hakkıdır. Özellikle planlı sezaryenler bebeğinizin bu hakkını elinden almaktadır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak ve doktorunuzun risk içeren durumlarda vereceği karara güvenerek ona tercihlerinizi anlatıp bebeğinizi doğal yollarla dünyaya getirmek istediğinizi belirtiniz. Doğal ve nazik doğum anılarına sağlıkla kavuşmanız dileğiyle...


Kaynaklar:

Hypnobirthing® Mongan Yöntemi, Marie F. Mongan

Doğumda Lamaze Felsefesi; Doğuma Götüren Kanıta Dayalı 6 Uygulama, Dr. Hakan Çoker

Lenfodem.html
Refleksoloji.html
Egzersiz.html
Sertifikalar.html
Aycaaklar.html
iletisim.html
İletişimiletisim.html
0532  770 1256iletisim.html